ISLANDSKO-ČESKÉ OKÉNKO - o naší study visit na Islandu

1. 3. 2016 v 16:00

Islandsko-české okénko

 Pondělí, 8:50 ráno. Poté, co nás poloprázdný autobus přivezl z hostelu do centra Reykjavíku, se rozhlížíme po cedulce s názvem ulice, kde máme od devíti schůzku. Je absolutní tma, město je tiché, občas někdo projde....

Pod lampou orientujeme mapu, vyrážíme a pro potvrzení správného směru se doptáváme kolemjdoucí. Před devátou už stojíme před domem, kde bude naše druhé setkání s místními neziskovkami. Dalo by se říci, že město lehce ožívá. Po týdnu tady už všemu přivykáme. Je listopad, být to o dva měsíce později, budeme světelné paprsky vyhlížet až do oběda.

 Na Island přijíždíme s úmyslem osobně zkontaktovat organizace, které už známe z předchozí spolupráce (osobní nebo emailové) či jsou pro nás zatím neznámou. Shodnými znaky nás všech je cílová skupina mladých lidí a témata mezinárodní spolupráce a dobrovolnictví na lokální a mezinárodni úrovni.

 V Reykjavíku navštěvujeme organizace, které hostí a vysílají mladé lidi na Evropskou dobrovolnou službu – EDS (až roční pobyty ve vybrané zemi a na vybraném projektu).  Několik mladých lidí sem v rámci partnerství už odjelo, na příjezd prvního Islanďana/Islanďanky  si budeme muset ještě počkat. Máme teď šanci osobně se potkat s koordinátory z místních organizací a jména z emailů jsou od nynějška spojena s konkrétní tváří – a v tomto případě i skvělým plakátem na výměnu mládeže, které tady také pořádají. Vzájemné představování aktivit, prohlídka zázemí a prostor organizací nám dává jasnou představu. Tady sídlí organizací přes deset – různých velikostí a zaměření.

 Plán B podporuje volnočasové a komunitní aktivity mladých lidí na jednom z brněnských sídlišť. Následně jsme se rozšířili a vybudovali jsme Dobrovolnické centrum 67, které je prostředníkem mezi potenciálním zájemci o dobrovolnictví a organizacemi či neformálními skupinami, které dobrovolníky potřebují. Díky podpoře fondu NNO jsme mohli nejen zrealizovat naši průzkumnou cestu a nově teď můžeme islandské kontakty přenášet na organizace a jednotlivce v ČR.

 Na Islandu jsme navštívili 8 organizací - v Reykjavíku, Akureyii, Dalviku a Ólafsfjörður. Jako klíčové možnosti pro spolupráci se ukázaly kromě EDS a výměn mladých lidí (tedy tematických pobytů v některé ze zemí – zdravý životní styl, šetrný turismus, kultura a film) i podpora mladých lidí při aktivitách na lokální úrovni (v našem pojetí parlamenty dětí a mládeže, rozjezdové projekty pro skupiny mladých lidí s finanční podporou z obcí či měst) a nabídka volnočasových aktivit pro děti a mládež.

 A co už se děje po návštěvě konkrétně? První společný projekt s partnerem ze severu byl podán, ve druhém projektu figuruje Island mezi 5 zahraničními partnery a další dva projekty spolupráce jsou v přípravné fázi (jde o různé projekty 4 brněnských organizací).  Island je zemí větru, deště, slunce, slunce, větru, deště, sněhu – to vše může přijít v jakékoli kombinaci v rámci dne či hodin a je jedno, jaké je zrovna roční období.  Jistá je vlídnost a otevřenost místních, jejich zájem o dění mimo ostrov a ochota se podělit o své vlastní zkušenosti a dovednosti.

 

Kateřina Petrášová

Plán B, z.s.

 

Odběr newsletteru

Kalendář akcí

Listopad 2017


   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30